9 lyderystės pamokos iš klasikinių romanų

Deivas Ramzei, JAV verslininkas, bestselerių autorius, žinomas finansinio raštingumo, verslumo mokytojas, teigia, kad  lyderiai mėgsta skaityti.

Puikūs lyderiai žino, kad jie turi skaityti ir plėsti savo mąstymą. Jie supranta, kad skaitymas yra puikus būdas tam.

Deivas Ramzei rašo ne tik apie finansus, bet ir apie lyderystę, kuri yra neatsiejama sėkmės versle ir investavime dalis. Jo knygoje EntreLeadership aprašomi esminiai principai, padedantys mokytis ir augti lyderiui.

Tačiau, kaip dėl grožinės literatūros? Ar galime gauti lyderystės pamokų iš grožinės literatūros? Be abejonės! 

Štai keletas lyderystės pamokų iš devynių klasikinių romanų.

Nežudyk strazdą giesmininką, Harper Ly

Ar yra literatūroje geresnis lyderystės pavyzdys nei šio Pulicerio premiją laimėjusio romano herojus, Atticus Finch ? Vaikinas, kuris kovoją už tai, kuo tiki: gina nekaltą juodaodį. Jis tikra to žodžio prasme rizikuoja savo gyvybe viduryje žiauraus, rasistinių pažiūrų miesto. Tai reiškia pasiaukojimą. Tai, taip pat, reiškia, daryti tai, kas svarbu.

Didysis Getsbis, Francis Skotas Fidžeraldas

Ko galima išmokti iš Džėjaus Gatsbio kalbant apie lyderystę? Kaip dėl idėjos, kad pjauni, tai ką pasėji? Viešumoje, Gatsbis buvo doras iš išsipustęs. Tačiau pasislėpęs nuo viešumos, jis bendravo su grubia minia ir uždirbo savo milijonus nelegaliai. Kitais žodžiais, integralumas nebuvo Gatsbio stiprioji pusė. to rezultatas, jo turtai – ir jo gyvenimas – sugriuvo labai greitai. 

Vėjo nublokšti, Margaret Mičel

Galima pasakyti daug blogų žodžių apie Skarlet O’Hara, tačiau vienas dalykas, ko negalima apie ją pasakyti – tai, kad ji nepabaigdavo ką pradėdavo. Kai ventiliatorius užsikimšo šiūklėmis, Skarlet išėjo ir pradėjo dirbti lauke. Kai ji pasakė „Aš niekada nebebūsiu alkana“, ji tai ir turėjo galvoje.

Rūstybės kekės, Džonas Steinbekas

Džoudų šeimai Didžioji Depresija buvo sunkus metas. Todėl, kai siaubinga sausra sunaikino žemę ir ūkininkauti tapo nebeįmanoma, Džoadai susirinko daiktus ir persikėlė į vakarus į Kaliforniją, ieškodami darbų. Ne viskas klojasi puikiai, tačiau tai su laiku keičiasi. Kartais lyderystėje gali nutikti blogų dalykų ir jūs esate priversti adaptuotis – visiškai, kaip Džoadų šeima.

Skarlet laiškas, Natanielis Hafornas

Puritonai pasmerkė ją už vieną klaidą, kurią jį padarė jaunystėje, tačiau ji įveikė tą klaidą ir ją pasmerkusiuosius tam, kad kurti gyvenimą, pašvęstą pagalbai kitiems. Hester galėjo lengvai mėginti prisiderinti prie puritonų arba įsisukti į žemėjančią spiralę ir kristi į gyvenimo žemumas, tačiau ji išliko ištikima sau. Ji mokėsi iš savo klaidų ir padėjo kitiems. Tai puiki lyderystės pamoka.

Protėvių šauksmas, Džekas Londonas

Lyderystės pamokos iš šuns? O tai. Bakas buvo galingas, protingas senbernaras, turintis neįtikėtinus instinktus. Tai pasitarnavo, kai jo prasti šeimininkai pamėgino jį priversti vesti šunų virtinę per užšalusią upę. Bakas nesujudėjo. To pasekoje, jis nežuvo upėje, kaip jo šeimininkai. Lyderiai, pasitikėkite savo instinktais, ir darykite, ką manote teisinga.

Mobis Dikas, Hermanas Melvilis

Akivaizdi lyderystės pamoka šiame kūrinyje yra nebūti, kaip kapitonas Ahabas, greičiausiai vienas iš blogiausių lyderių literatūroje. Žmogus, kuris paaukoja savo ir visos komandos, išskyrus Izmaelio gyvybes, dėl keršto banginiui. Banginiui! Ahabas buvo taip susitelkęs į savo išprotėjusį planą, jog ignoravo kiekvieną, sakantį jam, kas jis išprotėjo. Klausykitės jus supančių žmonių – ypač, jeigu esate išprotėję.

1984, Džordžas Orvelas

Džordžo Orvelo klasikinis romanas yra puikus lyderystės per baimę pavyzdys. 1984 parodo, kaip labai blogai žlunga lyderystė.  Slaptumas, privatumo trikdymas, bauginimas, manipuliavimas, prievarta..To visur pilna. Dar blogiau, tai nėra tik blogos lyderystės įmonėje ar versle pavyzdys – tai bloga lyderystė vyriausybėje. Jeigu norite išmokti, kaip NE lyderiauti, perskaitykite 1984.

Gyvulių ūkis, Džordžas Orvelas

Oh, jūs manėte, kad Gyvulių ūkis buvo tik linksma maža istorija apie tvarko gyvūnus? Ne – tai kitas blogos lyderystės apraiškos pavyzdys. Šį kartą, tai kiaulė vardu Napoleonas, kuri stipriai laiko valdžią savo rankose. Napoleono personažas buvo paremtas Josifu Stalinu – na ir jūs žinote, kaip viskas baigėsi.

Kokie kiti klasikiniai romanai gali pateikti lyderystės pamokų? Rašykite komentaruose.

O jeigu jūs norite daugiau pagilinti savo lyderystės ir vadovavimo žinias, bei pasisemti praktinių idėjų iš geriausių pasaulio ir Lietuvos lyderystės ekspertų, įmonių vadovų, pasirūpinkite bilietu į konferenciją LIVE2LEAD: Lietuva, kuri jau antrą kartą vyks Lietuvoje, 2017 m. Lapkričio 30 d.