Lyderystės ekonomika: kokie žmonės daro didžiausią įtaką sėkmingam šalies augimui?

Praėjusieji metai Lietuvos verslui bei ekonomikai buvo itin sėkmingi: šalis pritraukė rekordinį kiekį investicijų ir pagal sukurtų darbo vietų skaičių užėmė antrą vietą pasaulyje. Tiesioginių užsienio investicijų plėtros agentūros „Investuok Lietuvoje“ vadovo Manto Katino teigimu, per pastaruosius septynerius metus mūsų valstybė užaugo ir tapo tikra Baltijos regiono lydere, o šis nuopelnas priklauso tam tikrus teigiamus pokyčius inicijavusiems ir lyderystės bruožais pasižymintiems šalies specialistams.

 

Naujos darbo vietos ir milijonus siekiančios investicijos

Dar šių metų vasario 15 dieną Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė apdovanojo M. Katiną už indėlį pritraukiant į šalį rekordinį skaičių užsienio investuotojų.

„Investuok Lietuvoje“ pernai pritraukė 39 tiesioginių užsienio investicijų projektus, planuojančius sukurti per 5 tūkst. naujų darbo vietų ir investuoti daugiau nei 2 mln. eurų. Palyginus su 2016 metais, pernai naujų darbo vietų skaičius augo 40 proc., o investicijų augimas pasiekė 53 proc.

Agentūros direktorius M. Katinas pasakoja, kad be radikalių pokyčių savo veikloje yra neįmanoma pasiekti trokštamus rezultatus.

„Prieš trejus metus pasirinkome strategiją siekti eksponentinio augimo, kuomet kiekvienais metais tikslai yra drastiškai padidinami. Būtent ši priežastis lėmė, kad kiekvienais metais organizacija pradėjo diegti po keliolika inovatyvių technikų, naudojamų pardavimuose, duomenų agregavime, marketinge…“ – džiaugiasi jis, patikindamas, kad tokia strategija per trejus metus padvigubino organizacijos rezultatus.

 

Lietuva tampa regiono lydere

„Investuok Lietuvoje“ vadovas aiškina, kad Lietuva nuosekliai augina naujas verslo industrijas, kurios turėtų pagerinti šalies ekonomiką ir suteikti naujų krypčių jos vystymuisi. Taip pat su naujais investuotojais šalis įgauna naujų kompetencijų, kurios padeda jai siekti aukštos pridėtinės vertės ekonomikos. Paslaugų ekonomika, kurią augina tarptautiniai Globalių paslaugų centrai, jau įdarbina virš 15 tūkst. žmonių.

M. Katinas taip pat pasidžiaugė, kad per pastaruosius metus Lietuva tapo tikra Baltijos šalių regiono lydere.

„Automobilių pramonės gigantų „Continental“ ir „Hella“ atėjimas į Kauną kardinaliai pakeis viso regiono paveikslą ir ilgainiui taps visiškai nauja pramonės industrija Lietuvoje. Mūsų šalis įgauna naują ekonominį stuburą, kurio prireiks tolimesniam augimui“, – prognozėmis dalijasi pašnekovas.

Apskritai, anot jo, norint sudominti didžiules tarptautines kompanijas investuoti Lietuvoje reikia įdėti labai daug pastangų. Ekspertų vertinimu, Lietuva yra per maža, kad galėtų remtis natūralia įvykių eiga.

M. Katino nuomone, tolimesniam šalies augimui yra neįkainojamai svarbūs veiklūs lyderiai, brėžiantys kryptį, sutelkiantys visus darniam komandiniam darbui ir įgalinantys kiekvieną žmogų siekti bendrų ir asmeninių tikslų.

 

Lyderių turime, tačiau nemokame išnaudoti

M. Katinas lapkričio 29 d. „Litexpo“ parodų rūmuose vyksiančioje konferencijoje „Live2Lead“ papasakos apie lyderius ir jų įtaką teigiamiems pokyčiams. Deja, pasak pašnekovo, tokių žmonių šalyje išties stinga.

„Praėjęs istorinis etapas sąmoningai slopino lyderystės ugdymą. Be to, lyderiui atsiskleisti reikia tinkamos terpės, tad, net ir turėdami stiprių lyderių visuomenėje, matome, kad jų gebėjimų nemokame išnaudoti šalies vystymui“, – svarstė jis.

Paklaustas, kaip tampama lyderiu, pašnekovas minėjo, kad lyderio pradžios taškas – atsakomybės rūpintis kitais žmonėmis ugdymas. Vėliau jam išryškėti padeda sunkumai ir kova gyvenime – taip lyderis grūdinasi: „Galiausiai, šiek tiek supratus gyvenimą, reikia giliai pažinti save. Autentiškas savęs suvokimas dovanoja vidinę ramybę, kuri padeda ugdyti kitus žmones.“

 

Vieni lyderius vaidina, o kiti jais tampa

Apie lyderių vaidmenį inicijuojant svarbius pokyčius minėtoje konferencijoje savo žodį tars ir „Baltijos koučingo centro“ (BKC) vadovas ir akredituotas koučingo specialistas Povilas Petrauskas.

Anot jo, tam tikrų ryškių asmenybių drąsa garsiai prabilti apie savo idėjas buvo pagrindinis veiksnys, lemiantis tokias ryškias permainas Lietuvos verslo sektoriuje.

„Lyderio savybės – drąsa klysti ir noras rūpintis. Taip pat padėti kitiems – partneriams, draugams, net ir konkurentams. Vieni ateina vaidinti lyderius, kiti ateina būti lyderiais. Vaidina tie, kurie galvoja, kad turi išspręsti problemą. O kiti, kurie ateina būti lyderiu, supranta, kas yra svajonė, kaip jos siekti ir padeda kitiems ją įgyvendinti“, – sako specialistas.

P. Petrauskas įsitikinęs – nors lyderis, siekiantis svajonės, gali susidurti su daugybe problemų, jo charakterio savybės padeda jam eiti tikslo link.

„Jei žmogus ateina į komandą ir yra linkęs spręsti problemas – jis tarsi gaisrininkas, gesinantis laužus. O tas, kuris siekia svajonės, žiūri į viršų, pakely gesina laužus ir neleidžia jiems įsidegti, iš anksčiau pastebi, kas yra blogai, sutelkia savo ir kitų dėmesį bei jėgas, kad tie laužai nesutrukdytų eiti link tikslo – jis yra tikrasis lyderis. Jis supranta, iš kur ateina problemos ir ką jos reiškia“, – mano P. Petrauskas.

Jo nuomone, tikruoju lyderiu yra gimstama, nes kai kurie žmonės nuo mažumės pasižymi lyderystės bruožais, tačiau, anot jo, svarbiausia, ne kokie asmens bruožai yra įgimti, o kaip jie išnaudojami.

Lyderiui reikalinga bendruomenė

Specialistas svarsto, kad Lietuvoje lyderių yra daug, tačiau, deja, nėra žmonių, kurie turėtų visas išvardytas savybes. Vis dėlto, jo teigimu, žmogui užtenka panaudoti turimas savybes ir surinkti komandą su žmonėmis, kurie turi tam tikrus įgūdžius, kurių stinga pačiam vadovui.

Apskritai P. Petrauskas įsitikinęs – teigiami pokyčiai Lietuvos investicijose prasidėjo nuo konkrečių žmonių, kurie išdrįso garsiai prabilti apie tai, kuo tikėjo.

„Mūsų tauta kentėjo priespaudą ir tik dabar po truputį atsigauna nuo buvusio mentaliteto. Jeigu vienas žmogus pasako, rodos, nesuprantamą ar drąsią idėją, bet padaro tai garsiai ir tinkamoje terpėje, ji gali būti iš tiesų įgyvendinta. Pavyzdžiai rodo, kad turime protingų, ambicingų, entuziastingų asmenybių“, – komplimentų negaili jis, tačiau pabrėžia, kad tam, jog lyderis augtų, jam būtinai reikalinga bendruomenė, nes jo misija – augti ir auginti kitus.